Czyli poniższy wpis ma już tylko wartość historyczną,
za to stary pozostał aktualny:
popraw płynność w oparciu o dostępne możliwości
Wśród poprawek, przyjętych przez Senat znalazło się rozszerzenie prawa do zasiłku z tytułu opieki nad dzieckiem z powodu zamkniętych szkół na rodziców dzieci do 12 roku życia.
Senatorowie zaproponowali także, by państwo finansowało tzw. postojowe w wysokości 75% dotychczasowego wynagrodzenia pracownika – jednak nie więcej niż 75% przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce.
dla przypomnienia:
POSTOJOWE:
Warunki otrzymania ulgi: spadek przychodów o 15% (za 2 miesiące 2020 roku do analogicznego okresu roku 2019, np. luty-marzec 2020/2019) lub o 25% (miesiąc złożenia wniosku do miesiąca wcześniejszego), brak zaległości w ZUS na koniec 3 kw. 2019 r., pracownik zarabia mnie niż 15.681 zł brutto w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku. Przyznawane przez Dyrektora Wojewódzkiego Urzędu Pracy na 3 miesiące przez w ciągu 180 dni od wejścia w życie ustawy. Uwaga! Ulgi te będą przyznawana wg kolejności zgłoszeń do wyczerpania środków.
Senatorowie proponują ponadto zwolnienie ze składek ZUS mikro, małych i średnich przedsiębiorców za okres od 1 kwietnia do 31 maja br.
Zaliczki podatkowe miałyby być nieobligatoryjne w razie utraty płynności a przedsiębiorcy mogliby także zostać warunkowo zwolnieni z płacenia zaliczek na podatek dochodowy.
Ponadto Senat zaproponował, by koszty stałe przedsiębiorcy (czynsz, media itp.) mogły być dofinansowane z budżetu państwa do kwoty nieprzekraczającej 40 tys. złotych miesięcznie przez okres 6 miesięcy.
„Rozszerzyliśmy ulgi dla pracodawców po to, aby ludzie nie zostali z głodowymi pensjami, a zakłady pracy mogły zachować ciągłość funkcjonowania” – podkreślił Marszałek Tomasz Grodzki. Jak zaznaczył, obowiązkiem państwa jest skutecznie pomóc tak, by przetrwały zarówno firmy, jak i pracownicy.