fbpx

Półtora roku za mną = czas na małe podsumowanie

wspieranie mikro i małych przedsiębiorców = czyli o tym co mi się udało, co nie do końca wyszło i co jeszcze przede mną

Niedawno minęło mi 1,5 roku w nowych przedsięwzięciach: kapitaldlabiznesu.pl, trendcapital.pl, stąd dobry moment na małe podsumowanie. 

Oba przedsięwzięcia ukierunkowane są na wspieranie micro – małych a coraz częściej również średnich Przedsiębiorców głównie w obszarze finansowania ich biznesów i pomocy w sytuacjach trudnych.

 

Start w styczniu 2020 zapowiadał się obiecująco ale kolejne miesiące zmusiły nas do ponownego kołowania.

 

Z dzisiejszej perspektywy cieszę się, że mimo trudności udało się od tego czasu udzielić ponad 60 pożyczek na kwotę blisko 25 mln zł. Jeszcze bardziej mnie cieszą zadowoleni, nowi i coraz częściej powracający Klienci i to że dzięki nam udało im się zrealizować swoje projekty lub wyjść z kłopotów.

 

Patrząc na procedury bankowe trwające 2-3 miesiące z dużą liczbą wykluczeń i brakiem pewności co do efektu końcowego tym bardziej wierzę w sens szybkiej pożyczki pomostowej takiej jak nasza. 

/Na marginesie ciekawy jestem ile razy Państwo również doświadczyliście lub doświadczacie bezsilności starając się pozyskać szybko finansowanie na biznes?/

 

Mamy jednak świadomość, że nasza pożyczka pomostowa to rozwiązanie doraźne i krótkoterminowe. Dlatego intensywnie pracujemy nad 2 kolejnym usługami.

 

1.      Optymalizowanie / ustawianie i pozyskiwanie docelowego regularnego finansowania.

2.      Świadczenie usług „dyrektora finansowego na godziny”.

 

      Pierwsza usługa polega na optymalnym doborze i pozyskaniu finansowania dla Przedsiębiorcy, czasami jest to nowe finansowanie, czasami refinansowanie / konsolidacja dotychczasowego. W ofercie mamy pełen wachlarz produktów, w zasadzie wszystko co jest dostępne na rynku.

 

Działamy w oparciu o pełnomocnictwo od Klienta, dzięki temu jesteśmy w stanie  aplikować do każdej instytucji. Oczywiście wszystkie działania realizujemy w ścisłym porozumieniu i po ustaleniach z Klientem.

Proces wygląda następująco:

1. Ustalamy oczekiwania Klienta – zakres zlecenia i jego kluczowe parametry /kwota, okres, wysokość miesięcznej raty (jeżeli dotyczy), max. akceptowalny koszt, możliwe zabezpieczenia, etc…./;

2. Zawieramy umowę na pozyskanie finansowania. W większości przypadków pobieramy tylko wynagrodzenie w przypadku pozyskania finansowania (od 4% do 8% w zależności od złożoności i skali trudności). W uzasadnionych przypadkach  oczekujemy również niewielkiego wynagrodzenia za realizowane zadania;

3. Realizujemy zlecenie (dobieramy optymalne produkty, identyfikujemy dostawców, konsultujemy wstępne wnioski, wnioskujemy, uzyskujemy pozytywną decyzję, klient podpisuje umowę);

4. W momencie kiedy Klient uzyska finansowanie następuje rozliczenie z nami.

Pomysł na tę drugą usługę zrodził się z obserwacji przy okazji współpracy z naszymi Klientami. Zauważyliśmy że małym biznesom często brakuje kompetencji, które standardowo zapewnia dyrektor finansowy.

 Mam tu na myśli planowanie i rozliczanie zadań (w tym oczywiście budżetowanie) ale też budowanie strategii tworzenia długofalowo wartości firmy. Nadzór nad księgowością, optymalizowanie struktury i pozyskiwanie finansowania, sprawozdawczość kontrolingową i finansową, zarządzanie ryzykiem operacyjnym i finansowym, bieżące doradztwo po konkretne potrzeby biznesowe….

Jak powiedział mi znajomy przedsiębiorca deweloper z Lublina „jak ktoś jest od wszystkiego to jest od niczego, wolę żebyście wy zarobili ale żebym ja też zarobił więcej i szybciej się rozwijał”. I o to chodzi….

 Tajemnica sukcesu polega na tym aby dobrze planować 2-3 kroki do przodu w tych obszarach a nie tylko podejmować decyzje z perspektywy dnia dzisiejszego.

 

Na razie realizujemy tę usługę wspólnie z kilkoma Partnerami. Marzy mi się jednak aby docelowo nasze usługi były realizowane w większej skali z wykorzystaniem użytecznej dla Wszystkich technologii.

 

Jeszcze nie wiem jak optymalnie powinno to być zorganizowane i w oparciu o jaką technologię, więc przede mną etap pracy koncepcyjnej, dlatego wszystkie sugestie mile widziane 😊.

 

Zapraszam również do kontaktu w każdym z tematów, o którym wspominałem 

Pozdrawiam, 

Adam Kuszyk  

 

 

Adam Kuszyk

Sugerowane posty